Tedavi Sırasında Acı Hissedilir mi

Tedavi Sırasında Acı Hissedilir mi

Lazer Epilasyon

Günümüzde Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak adına sıklıkla tercih edilen bir yöntem haline geldi.
Lazer epilasyon cilde zarar vermeden kıl kökünü ısıyla yok eden bir teknik sayesinde kılın tekrar oluşumunu engellemeyi hedeflemektedir. Bu işlemin yapılması uzmanlık gerektirmesinin yanında tercih ettiğiniz merkezin farklı kıl yapısına cevap verecek donanım ve aygıta sahip olmasına da dikkat etmelisiniz.
Bu teknik ile birlikte bütün kıl yapılarına uygun cihazlarla yapılan kademeli işlemlerle acısız, ağrısız ve hızlı bir şekilde istenmeyen tüylerinizden kurtulabilirsiniz.

 

İşlem Sonunda Kesin Çözüm Sağlanır Mı?

Epilasyon dahilinde teknolojinin de gelişmesiyle oldukça kusursuz hale gelen lazer cihazlar, belirli seanslarla beraber kesin çözüm sağlamaktadır. Kişiden kişiye değişen tedavi süresi bazı kişilerde 3-4 seansta son bulmaktadır. Bölgedeki kılların dökülme süresi genellikle 2 ila 3 gün arasındadır. Kıllar zamanla seyrelerek belirli süre içinde tamamen son bulur. Sayılı çıkan köklereyse sonradan yapılan kontrol seanslarıyla tamamen son verilir.

 

Lazer Epilasyon Kişinin Sağlığını Tehdit Eder Mi?

Lazer non-iyonize yani iyonize olmayan enerji kullanılan lazer epilasyon, kişinin sağlığına zarar vermekle birlikte son derece güvenlidir. Epilasyonda kullanılan lazer ile sadece kıl kökleri hedef alınır.

 

Lazer Epilasyonda Kaç Seansta Sonuç Alınır ?

Yüz bölgesinde 8-10 seansta, vücut bölgesinde bayanlarda 4-6, erkeklerde 6 – 10 seansta kıl ve cilt yapısının uygun olması halinde bayanlarda % 70 – 90, erkeklerde % 60 – % 80 başarı ile sonuç alınmaktadır. Koyu ten, ince veya açık renk tüylere sahip kişilerde seans sayısı daha fazla, kalıcı epilasyon başarı oranı biraz daha düşük olabilir.

 

Tedavi Sırasında Acı Hissedilir mi?

Olası acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir. Ancak hassas kişiler için, uygulamadan 1-2 saat önce acı duygusunu ortadan kaldırabilen kremler tatbik edilerek hiç acısız işlem yapmak mümkündür. Cihazdaki soğutma sistemi çoğu kişi için yeterli olmaktadır.

 

Lazer Epilasyon Tedavisi Sonrasında İz Kalır mı?

Lazer epilasyon işlemi sonrasında kıl kesesi içindeki kılların yanmasıyla oluşan ısı ciltte kızarıklıklar (eritem) yapabilir. Cildin kızarması yapılan işlemin etkili dozlarda yapıldığının kanıtıdır. Kızarıklık genellikle bir gün sonra tamamen geçer. Cildin koyuluğuna göre yüksek doz uygulanmış bir ciltte 1. derece (güneş yanığı) veya 2. derece yüzeyel (su buharı yanığı) gibi yanıklar görülebilirse de bunlar zaman içinde iz bırakmadan iyileşir. Lazer epilasyon sonrası kıl diplerinde toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızılıklar görülmesi ya da kıl köklerinin olduğu yerlerde cildin tavuk derisi gibi kabarıklaştığının ve hafif soluk olduğunun fark edilmesi “perifoliküler ödem” olarak adlandırılır ve tamamen normaldir. Vitiligo hastalarında açık renkli lekeler kalabilir. Roaccutane ve bazı antibiyotikler cildin ışığa karşı duyarlaşmasına neden olduğundan kullanımın kesilmesinin üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra lazer yapılabilir. Lazer epilasyon ışınları cilt kanseri yapmaz.

Tedavi Sırasında Acı Hissedilir mi