LAZER EPİLASYON BAŞARILI MIDIR

LAZER EPİLASYON BAŞARILI MIDIR

LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon teknolojinin getirdiği yeni epilasyon yöntemlerinden birisidir. Lazer epilasyon , istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanarak kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesidir. Lazer ışığı, bildiğimiz ışıktan farklı olarak ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulana lazer ışını, kıla renginin veren melonin pigmenti tarafından emilir ve çevre dokuya zarar vermeden seçici olarak kıl köküne yoğunlaşır. Kıl kökünde ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder.

LAZER EPİLASYON YÖNTEMİ NASIL YAPILIR?

 Lazer uygulamadan önce kişinin tüylerinin jilet yardımı ile kısaltılması gerekir. Fakat ağda gibi kıl köklerini ekarte eden uygulamaların yapılmaması gerekir. Tüylerin boyu kısaltıldıktan sonra, uygulamanın yapılacağı bölgedeki kıl kökleri lazer cihazı ile taranmaktadır. Ancak uygulamaya başlamadan önce kişinin ten ve kıl rengine göre lazer değerlerinin ayarlanması gerekir. Bu evrede kişiye en uygun dozu belirlemek, işlemin başarısı için önemli bir noktadır.

İşlemin yapılacağı bölgenin büyüklüğü de epilasyon süresini etkilemektedir. Seanslar ortalama olarak 5 dakika ile 2 saat arasında sürmektedir. Bu süre uygulamanın yapılacağı bölgeye göre değişir. Lazer epilasyon yöntemi genellikle 6 ila 8 seans arasında tamamlanmaktadır.

 LAZER EPİLASYON BAŞARILI MIDIR?

Lazer epilasyon uygulamalarında başarılı sonuç elde etmek için cilt rengi ve kıl yapısına uygun lazer tipi ve dozu seçilmelidir. Seansların düzenli aralıklarla tekrarlanması, sonucun daha başarılı ve hızlı olmasını sağlamaktadır.

LAZER EPİLASYON AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

İşlem sırasında ağrı duyumu kişiye göre değişmektedir. Bu ağrı çoğunlukla dayanılabilir niteliktedir ve genellikle lastik çarpması, iğne dokunması hissi gibi tanımlanır. Seans sonrasında birkaç dakika süren kızarıklık olabilir, geçicidir ve hastaların günlük aktivitelerini etkilemez.

LAZER EPİLASYON YAZ AYLARINDA UYGULANABİLİR Mİ?

Tedavi yaz aylarında da uygulanabilir. Fakat, uygulama yapılacak kişiler uzmanın önereceği güneşten korunma yöntemlerini dikkatle uygulamalıdır. Ayrıca bronz tene uygulama yapılmamalı, uygulama sonrasında ise güneşte uzun süre kalınmamalıdır.

UYGULAMA ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

  • İşlem yapılmadan 4 hafta öncesinden ağda, cımbız, epilatör, tüy dökücü kremler gibi kıl köklerine etki edebilecek herhangi bir işlem uygulamayın.
  • Bir ay öncesinden itibaren gün ışığı ve bronzlaşmadan kaçının.
  • En uygunu, kişinin kendi ten rengine sahip olduğu zaman işlemi uygulamak.
  • Eğer kullanılan bir ilaç var ise mutlaka uygulayan uzmana bilgi verin. Özellikle izotretinoin etken maddesi olan ilacı kullanan bir kişi en az 6 ay sonra lazer epilasyon yaptırabilir.
  • Uygulamadan önce cilde kimyasal peeling veya cildi soyacak krem uygulaması yapılmamış olmasına dikkat edin.
  • Uygulamadan önce tüy sarartıcı madde uygulamayın.
  • Herhangi bir kronik ya da cilt hastalığınız varsa mutlaka uzmanı uyarın.
  • Lazer epilasyon tamamen beyaz tüylere sahip kişilerde, hamilelerde, sedef hastalığı gibi deri hastalıkları olanlarda, bazı önemli yan etkileri bulunan sivilce ilacı gibi ilaçlar kullananlarda, sistemik izotretinoin kullananlarda, kalp pili olanlarda, ayva tüyü olanlarda ve epilepsi hastalarında önerilmiyor. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmana danışın.

LAZER EPİLASYON ACI VERİR Mİ?

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak amaçlı uygulanan lazer epilasyon işlemi aşırı bir acı hissi uyandıran bir uygulama değildir. Ama acı hissinin derecesi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Daha açıklayıcı olabilmek adına hissedilin acıyı şöyle tarif edebiliriz. Lazer epilasyon uygulaması sırasında uygulanan bölgeye milisaniyelik lazer atışları yapılmaktadır. Bu atışlar sırasında kişinin hissedeceği şey o bölgeye bir paket lastiği çarpma hissine benzer bir his olacaktır ya da bundan daha hafif bir his olacaktır. Yalnız bayanların en hassas bölgesi olan genital bölgede bu acı biraz daha fazla olabilir.

Eğer kişinin cildi çok hassas ise ya da ağrı eşiği çok düşük ise lazer epilasyon sırasında ağrıyı azaltıcı bazı kremler kullanılmaktadır. Bu sayede daha konforlu bir lazer epilasyon işlemi yapmak mümkündür. Ama genel olarak baktığımızda özellikle hassas bölgelere uygulanan lazer epilasyon iğneli epilasyon ya da ağda gibi yöntemlerine göre çok daha az acı hissi vermektedir. Hatta sürekli gelişme gösteren bir sektör olduğu için günden güne lazer epilasyon cihazları daha da gelişmekte ve  daha az ağrılı uygulama yapabilmektedir.

LAZER EPİLASYON BAŞARILI MIDIR