Süt verirken (emzirme döneminde) lazer epilasyon yaptırılır mı?

Süt verirken (emzirme döneminde) lazer epilasyon yaptırılır mı?

Lazer Epilasyon

Tedavi yöntemi ve  seans sayısı, kişinin cilt ve kıl tipine, kılların büyüme döngüsüne ve tedavi edilecek bölgeye bağlıdır. Her bir kıl kökünde kılın  büyüme evresi, dökülmeye başlama evresi bir döngü içinde değişir. Bu oluşum kıl döngüsü olarak adlandırılır. Sadece bir kısım kıl görünür ve ciltten dışarı çıkar, diğer kıllar ise cildin altındadır. Lazer ile tahrip edilen kıl kökü bir daha kıl üretemez.

Lazer Epilasyon Uygulama Bölgeleri

Kadınlarda lazer epilasyonun en çok uygulandığı bölgeler; Koltuk altı, genital bölge, bikini bölgesi, bacak ve yüzdür. Erkeklerde ise lazer epilasyonda en çok tercih edilen bölgeler; sırt, göğüs, kol, elmacık, ense ve boyundur.

Neden birden fazla seansı gerekmektedir?

Vücudumuzdaki kılların oluşma, gelişme ve dökülme gibi farklı yaşam evreleri vardır. Aynı bölgede farklı evredeki kıllar bir arada bulunmaktadır. Kılın lazere en duyarlı olduğu evreyi bulmak için lazer uygulaması belli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Gebelikte (Hamilelik) lazer epilasyon yaptırılır mı?

Hamilelik sırasında lazer epilasyonun güvenli olup olmadığı ile ilgili detaylı klinik çalışmalar bulunmamaktadır. Lazer epilasyonun fetüs üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmayacağı tam olarak bilinmediği için hamilelik sırasında lazer epilasyon yapılması önerilmez.

Süt verirken (emzirme döneminde) lazer epilasyon yaptırılır mı?

Süt verirken yani emzirme döneminde lazer epilasyon yapılmasında bir sakınca yoktur.

Lazer epilasyonda her kıl başarı ile yok edilebilir mi?
Lazer epilasyonda kullanılan tüm cihazlarda çalışma prensibi olarak melanin hedef olarak seçilmiştir. Melanin sadece kıl yapısında değil aynı zamanda cildimizin üst tabakasında da yer alır. Melanin'in yoğun olduğu koyu ve kalın kıllarda başarı oranı yüksek olmaktadır. Başarıyı etkileyen bir diğer faktör de kişinin ten rengidir. Ten rengi koyu olanlarda cildin yüzeyel tabakasında yer alan melanin fazla olduğu için yan etki riski yüksektir. Bu nedenle epilasyon amacı ile verilen enerji de dağılacağından başarı oranı düşer. Özetle epilasyondaki başarı kılların koyu ve kalın, ten renginin açık olması ile doğru orantılıdır.

 

Yaz aylarında yapılabilir mi?

Tedavi yaz aylarında da uygulanabilir. Fakat, uygulama yapılacak kişiler hekimin önereceği güneşten korunma yöntemlerini dikkatle uygulamalıdır. Ayrıca bronz tene uygulama yapılmamalı, uygulama sonrasında güneşte kalınmamalıdır. Bronz tene uygulama yapıldığında hem yan etkiler görülmekte, hem de başarı oranı düşmektedir. Çünkü lazer epilasyon uygulamalarında zorlanılan konuların başında koyu renkli ciltler gelmektedir.

Süt verirken (emzirme döneminde) lazer epilasyon yaptırılır mı?