Lazer Epilasyon Öncesi Ve Sonrası

Lazer Epilasyon Öncesi Ve Sonrası

LAZER EPİLASYON
 
Merkezimizde FDA ve CE onaylı Cynosure Alexandrite Lazer sistemi ve Nd-Yag sistemi kullanılmaktadır. Açık tenli kişiler için Alexandrite sistemini, koyu tenli veya bronzlaşmış kişiler için ise Nd-Yag sistemini tercih etmekteyiz.  Hiçbir lazer epilasyon sistemi beyaz, kızıl ve ya çok açık tüylerde sonuç vermemektedir.  Bu gibi durumlarda uygulanacak tek yöntem iğneli epilasyondur. Tıraş, ağda ve tüy dökücü kremler kılı ortadan kaldırır. Ancak kıl kökü yok olmadığı için bir ile dört hafta içinde tüyler geri döner. Lazer epilasyon da ise kıl kökü etkilendiği için tüyler daha geç ve incelmiş olarak geri gelir. Tedavi tamamlandığında sonuçlar ömür boyu kalıcıdır.
 
YAZ AYLARINDA YAPILABİLİR Mİ?
 
Tedavi yaz aylarında da uygulanabilir. Fakat, uygulama yapılacak kişiler hekimin önereceği güneşten korunma yöntemlerini dikkatle uygulamalıdır. Ayrıca bronz tene uygulama yapılmamalı, uygulama sonrasında güneşte kalınmamalıdır. Bronz tene uygulama yapıldığında hem yan etkiler görülmekte, hem de başarı oranı düşmektedir. Lazer epilasyonu yılın 365 günü uygulayabilmek için kullanılacak olan lazer ışınının koyu renk ciltlerde de başarılı olması gerektiği anlamına gelmektedir. Çünkü lazer epilasyon uygulamalarında zorlanılan konuların başında koyu renkli ciltler gelmektedir. Yaz aylarında bronzlaşan tenlerde, yapılan lazer epilasyon uygulamaları için zorluk teşkil etmektedirler. Piyasada bulunan tüm lazer tipleri koyu renk ve bronzlaşmış tenlerde başarılı lazer epilasyon sonuçları ortaya koyamamaktadırlar. Melanine duyarlılığı yüksek lazer ışını üreten lazer sistemleri, açık renk kıl tiplerinde, derin foliküllerde ve koyu cilt tiplerinde yaptıkları epilasyon uygulamalarında etkili sonuçlar üretemezler. Çünkü ciltte bulunan melaninler lazer ışınlarını emerek, lazer ışınının kıl köküne ulaşmasını engellemektedirler. Bu tip sistemlerde enerji seviyesi düşürülerek uygulama sürdürülebilir. Ancak bu uygulamanın başarı seviyesini anlamak için düşük enerjinin kıl köküne ulaşmadaki başarısızlığını bilmemiz yeterli olacaktır. Ve aynı zamanda ciltte leke ya da iz bırakması da olası bir ihtimaldir.
 
NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKMEKTEDİR?
 
Vücudumuzdaki kılların oluşma, gelişme ve dökülme gibi farklı yaşam evreleri vardır. Aynı bölgede farklı evredeki kıllar bir arada bulunmaktadır. Kılın lazere en duyarlı olduğu evreyi bulmak için lazer uygulaması belli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Seans sayısı kişiden kişiye ve aynı kişide farklı bölgelerde değişmekle birlikte ortalama 4-8 seans sorunu çözümlemeye yeterlidir
 
HAMİLELİKTE LAZER EPİLASYON YAPILIR MI? 
 
Hamilelik sırasında lazer epilasyonun güvenli olup olmadığı ile ilgili detaylı klinik çalışmalar bulunmamaktadır. Lazer epilasyonun fetüs üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmayacağı tam olarak bilinmediği için hamilelik sırasında lazer epilasyon yapılması önerilmez.
 
 
 
LAZER EPİLASYON ÖNCESİ
 
• Lazer Epilasyon yapılacak bölgede ki kıllara son 20 gün içerisinde cımbız ve ağda ile müdahale edilmemiş olması gerekir.
• Uygulama yapılacak alanda ki kıllara sarartma ya da boyama işlemleri yapılmamış olmalıdır.
• Lazer yapılacak bölge temiz olmalı, uygulama yapılacak bölgede makyaj olmamalıdır.
• Uygulama yaptıracak kişi güneş ya da solaryumdan bronzlaşmamış olmalıdır.
• Kişi tüylerin uzunluğundan rahatsız oluyor ise, vücut bölgesinde ki tüyleri jilet veya makas ile, yüz bölgesini ise makas ile kısaltabilir.
 
LAZER EPİLASYON SONRASI
 
• Lazer Epilasyon sonrası en az 2 gün güneş ışınına maruz kalınmamalıdır. Özellikle güneşli günlerde, yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir.
• Lazer Epilasyon uygulaması sonrası kişinin hassasiyetine bağlı olarak, 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık olması normaldir. Bazı kişilerde ise uygulama yapılan bölgede hafif kızarıklık veya nadiren kabuklanma oluşabilir.
• Epilasyon uygulanan bölgede ki kıllar 10 gün içerisinde dökülür. Dökülmeyen kıllar için 15 gün sonra ücretsiz kontrol seansı yapılır. Bu süreden sonra yapılacak kontrol seansları kılın oluşum evresini etkileyip sonuç alınmasını engeller. Bu sebeple, belirli bir zaman geçtikten sonra tedavi süreci bozulmaması için kontrol yapılmamaktadır.
• Lazer epilasyon uygulamasından sonra ki bir hafta boyunca cildi tahriş edici uygulamalar (peeling, kese…) yapılmamalıdır.
• Her bir lazer epilasyon seanslarında tüy oranınız %15 – %20 arası azalır. Lazer epilasyon seanslarına sürekli devam ettiğinizde istediğiniz sonuca kısa sürede ulaşırsınız. İyi sonuç alabilmeniz için seans zamanlarını geçirmemeniz gerekir.
 
Lazer Epilasyon Öncesi Ve Sonrası