Lazer Epilasyon Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer Epilasyon Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı en sağlıklı yoludur. Epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür. Lazer ışını özellikle anagen dönemdeki kılları etkiler. Kendini besleyen hücre ile yapışık olan anagen kıl, taşıdığı lazer enerjisi sayesinde kurur. Diğer dönemlerde kıl kendini besleyen hücre ile yapışık olmadığı için enerji kılı tamamen tahrip edemez. Ancak tüm kıllar lazer uygulaması anında anagen dönemde olmayacakları için, lazer uygulamasından sadece anagen dönemde olan kıllar etkilenecektir. Amaç kılları ve bunları besleyen hücreleri tahrip etmek. Bu şekilde kıl üretimini en aza indirerek seanslar sonunda tamamen yok etmektir.

 

Lazer ışığı cilde gönderildiğinde, kıllar ve özellikle anagen dönemdeki kıllar bu lazer ışığını emer. Emilen ışık enerjisi, cildi delmeye ve bunun gibi bir şey yapmaya gerek kalmadan, cildin içine ve kılın köküne ulaşır. Köke kadar ulaşan ışık enerjisi, ısıya dönüşür ve kıl kökü ile birlikte kılı besleyen hücreler aynı anda tahrip olur. Tahrip olan kıllar dökülür ve uygulama yapılan bölge tertemiz kalır.

 

Lazer uygulamalarında güvenlik ve riskler? 

Lazer uygulamaları, 15 yıldır medikal alanda giderek artan biçimde kullanılmaktadır. Bu uygulamalar dermatolojik alanda olduğu gibi, göz, cerrahi alanlarında da sıklıkla kullanılıyor. Her geçen gün güvenlik, hız, verimlilik, kullanım alanı artmaktadır. Bu uygulamalar FDA nın onay verdiği tedavilerdir. Uygulama sırasında gözleri korumak gerekir. Bunun için de hasta ve uzman özel bir gözlük kullanmaktadır. Uygulamadan hemen sonra karşılaşılan uygulama bölgesinde geçici bir kızarıklık, kıl köklerinde lazerin etkinliğini gösteren toplu iğne başı gibi küçük şişlikler oluşabilir. Son derece normal olan bu reaksiyonun şiddeti kişiden kişiye değişir. Ancak 30-60 dakika içinde cilt eski haline döner. Kişi herhangi bir sosyal etkinliğine veya gündelik hayatına, herhangi bir rahatsızlık duymadan katılabilir. Ancak tüm bunlara rağmen yan etkiler ve dikkat edilmesi gereken konular vardır.

 

Lazer epilasyon nasıl yapılır?

Lazer epilasyonun çalışma prensibi kıl köklerine ısı ileterek bu alanlarda kalıcı bir tahribat yaratmaktır. Kıllara rengini veren melanin ısıyı emer ve kıl köklerine iletir. Böylece kıl kökü artık işlevini yerine getiremez hale gelmiş olur. Lazer Epilasyon alanında kullanılan başlıca sistemler; Alexandrite ve Nd-yag‘dır. Lazer epilasyon merkezine gittiğinizde cilt ve kıl yapınız, kıllarınızın yoğunluğu ve teninizin tonu uzmanlarca analiz edilerek sizin için hangi sistemin uygun olduğu belirlenecektir.

 

Epilasyon uygulanmadan önce ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

•    Lazer epilasyon uygulamalarından önce lazer epilasyon uygulamasının başarısı ve yan etkilerin en aza indirilebilmesi için önemli noktalar bulunmaktadır.
•    Epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup, seans sırasında kişinin gerçek ten rengine yakın olmalıdır.
•    Lazer epilasyon uygulaması yapılacak bölgelerdeki kıllara son 15 gün içinde ağda, cımbız gibi işlemler yapılmamış olmalı ve cilt ile ilgili soyma işlemleri (kimyasal peeling vb. ) 15 gün önceden bırakılmalıdır. 
•    Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalı kendi renginin korunmasına özen gösterilmelidir. 
•    Lazer epilasyon uygulaması öncesi cilt üzerinde makyaj, krem gibi uygulamaların temizlenmiş olması gerekmekte, düzenli kullanılan ilaçların mutlaka seanstan önce bildirilmesi gerekmektedir.
•    Lazer epilasyon sonrasında ise cilt sürekli nemlendirilmelidir. Güneşe çıkılmadan 10 dk. Öncesinde güneş koruyucusu sürülmelidir. Epilasyondan 24 saat sonrasında duşa girilmelidir.

 

Lazer epilasyon uygulama seans aralıkları ne kadar olmalıdır?

Her lazer epilasyon işleminde ana hedef döngüsel olarak etkilenmenin en yüksek olduğu anajen evredeki kıl ve kıl köklerini doğru zamanda yakalayarak tahrip etmektedir. Bu evrede etkilenen kılların dökülmeleri 1-2 hafta sürebilir. Etkili olacak yeni bir seans için, tekrar kılların oluşumunu sağlayacak anajen evreye giren kıl köklerine işlem uygulanması için uygun zaman beklenmelidir. Bu zamanlar ise; yüz 3-4 hafta  vücut bölgesinde 4-8 hafta arasında değişebilmektedir.

 

Epilasyonun yan etkileri nedir?

Halk arasında inanılanın aksine ter bezleri, meme dokusu ve üreme organları üzerinde yan etkisi bulunmamakta, doğurganlığı engellememektedir. 

 

Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz?

•    Gebelere ve gebelik riski olanlara uygulanmaz
•    Beyaz, sarı, kızıl ve ayva tüyü şeklinde kıla sahip kişilere
•    Ciltte aktif lezyon varsa
•    Cilt soyma işlemi yaptıranlara
•    Roacutan kullanımı sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca yapılmaz
•    Solaryumda veya güneşte bronzlaşmış olan kişilere
•    Herpesli (uçuk) bulunan bölgelere
•    12 yaşından küçüklere

 

Lazer epilasyon sonuç için kesin garanti  var mıdır?

Tıbbi olan bu uygulamalarda %100 garanti vermek hem doğru hem de gerçekçi değildir. Lazer epilasyondan alınan cevap kişinin ten rengi kıl rengine ve hormonal yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Uzmanlarımız tarafından muayene edildikten sonra yaklaşık olarak alınacak cevap hakkında bilgi verilmektedir.

Lazer Epilasyon Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler