Lazer epilasyon hangi cilt tipine uygulanabilir?

Lazer epilasyon hangi cilt tipine uygulanabilir?

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Lazer epilasyon teknolojinin getirdiği yeni epilasyon yöntemlerinden birisidir. Lazer epilasyon , istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanarak kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesidir. Lazer ışığı, bildiğimiz ışıktan farklı olarak ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulana lazer ışını, kıla renginin veren melonin pigmenti tarafından emilir ve çevre dokuya zarar vermeden seçici olarak kıl köküne yoğunlaşır. Kıl kökünde ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder.

 

Lazer epilasyon kimlere uygulanır?

Lazer epilasyon 12 yaşından büyük kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Bu uygulamaların FDA onayı almış cihazlarla yapılması önemlidir. Lazer epilasyonda sonuç alma seans sayısı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak 1. Seans ve aralıkları vücut bölgesinde 2 ayda bir 4 -6 seans, yüz bölgesinde ayda bir 6 -12 seans olmak üzere değişir. Lazer epilasyon doğru uygulandığında herhangi bir zararı yoktur. Güvenli ve etkili epilasyon için cilt rengi, kıl rengi kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır.

 

Lazer epilasyon hangi cilt tipine uygulanabilir?

Genel olarak tüm cilt tiplerine uygulanabilir. Ancak koyu renk cilde sahip olanlar lazer konusunda daha az şansa sahiplerdir.  Koyu renk cilt lazer ışığını absorbe ederek etkiyi azaltır. Açık renk cilde sahip olanlar ise son derece iyi sonuçlar alırlar.Bu nedenle lazer epilasyon uygulaması yapan merkezlerde cilt rengini açan kremler önerilmektedir.

 

Lazer epilasyon acı veriri mi?

Lazer ışığı kıl köklerini yakarken derinize de ısı verir. Bu durumda özellikle genital bölgede acı oluşmaktadır. Bunun için uygulamaya girmeden önce kullanabileceğiniz uyuşturucu (lokal anestezi etkisi yaratan) kremler bulunmaktadır. Bunları kullanabilirsiniz.Aynı zamanda uygulamayı yapacak kişinin uzmanlığından da emin olmalısınız. Yeterli bilgiye sahip olmayan biri cildinizde ciddi yanıklara neden olabilir. Bunun dışında bir zararı yoktur.

 

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? 

Lazer epilasyonuyla ilgili en çok sorulan sorulardan biri, uygulama sırasında ağrı hissedilip hissedilmediğidir. Lazer epilasyonunda kişi ağrı hissetmez. Ancak hafif bir yanma ve acı hissi oluşabilir. Bununla birlikte uygulama esnasında hiçbir ağrı hissetmememiz normal olarak kabul edilmez. Etkili bir epilasyonda, cihaz kıl kökünü yaktığı için hafif bir acı hissedilir.
Lazer epilasyon, kısa sürede tamamlanan seanslar şeklinde uygulanır. Seans öncesinde uzun olan tüylerin jilet veya diğer yöntemlerle kısaltılması gerekir. Ancak tüyler kesinlikle ağda ile alınmamalıdır. Tüylerin jilet veya benzer bir yöntemle kısaltılmasından sonra lazer cihazı ile bölge taranır.
Lazer epilasyonu sırasında cihaz mutlaka kişinin ten ve kıl rengine göre ayarlanmalıdır. Bu aşamada en önemli unsur kıl kökünü etkileyecek en uygun dozun ayarlanmasıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise doz ayarlamasının uygulamanın yapılacağı bölgeye göre ayarlanmasıdır. Aksi halde etkili sonuç almak zorlaşabilir.
Lazer cihazı ile milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışınlarının çevredeki dokulara zarar vermeden kıl köküne yoğunlaşması sağlanır. Kıl kökünde oluşturduğu ısı ile kıl kökünü tahrip eden lazer ışınları, bölgenin istenmeyen tüylerden yavaş yavaş arınmasını sağlar. Lazer epilasyon sonrasında yaklaşık 10 gün sonra kıl kökleri uzamaya başlar ve sonrasında kendiliğinden dökülür. Seansların düzenli bir şekilde uygulanması durumunda istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulunur.
Her seans sonrasında ciltte kısa süreli kızarıklık görülebilir. Ciltte görülen bu kızarıklık yaklaşık 10 dakika sonra kendiliğinden geçecektir. Ancak epilasyon cihazında soğutma sisteminin bulunmaması durumunda bu kızarıklık daha uzun süreli kalabilir. Ayrıca epilasyon uygulanan kişinin 2 gün boyunca direk güneş ışınlarına maruz kalmaması, güneşlenmemesi ve solaryuma girmemesi önerilir.
Epilasyon yüz bölgesine uygulanmış ise kişi güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalıdır. Kişi epilasyondan sonra iki gün boyunca cildi tahriş edebilecek peeling uygulamalarından kaçınmalıdır.

 

Lazer Epilasyondan Önce Yapılması Gerekenler

Cildinize kimyasal ürünler sürmeyin.
Epilasyonun daha kısa sürmesini istiyorsanız epilasyondan 3-4 gün önce epilasyon yapılacak bölgedeki tüyleri jiletle kısaltın.
Epilasyondan 3-4 hafta öncesinden başlayarak tüy köklerine ellememekte yarar var. Cımbız, tüy dökücü, ağda gibi şeyler kullanmamalıyız.
Lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiysek, yaptırmadan bir ay önce güneş ışığından veya bronzlaşmadan uzak durmalıyız.

Lazer epilasyon hangi cilt tipine uygulanabilir?