Lazer Epilasyon Acı Verir Mi?

Lazer Epilasyon Acı Verir Mi?

LAZER EPİLASYON 

Lazer epilasyon isminden de  anlaşıldığı gibi  derinin altında bulunan kıl köklerinin lazer ışığıyla yakılmasıdır. Lazer Epilasyon cihazları ile lazer, kıl köklerine uygulanır. Burada ışık derinin kıl köklerine inerek canlı olan kıl köklerini yakar. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için harcanan çaba artmaktadır. Milyonlarca kişi  epilasyon aletleri, ağda veya traş aletleri gibi yöntemler kullanmaktadırlar. Uzmanlara göre bu problemin en yaygın nedenleri  kalıtsal nedenler, ergenlikler, hamilelik, menepoz ve yanlış tüy giderme yöntemleri sayılabilir. Bu durum kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkiler.  Vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en konforlu, etkin ve güvenilir yöntemi lazer epilasyon uygulamasıdır.

 

LAZER EPİLASYON ACI VERİR Mİ?

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak amaçlı uygulanan lazer epilasyon işlemi aşırı bir acı hissi uyandıran bir uygulama değildir. Ama acı hissinin derecesi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Daha açıklayıcı olabilmek adına hissedilin acıyı şöyle tarif edebiliriz. Lazer epilasyon uygulaması sırasında uygulanan bölgeye milisaniyelik lazer atışları yapılmaktadır. Bu atışlar sırasında kişinin hissedeceği şey o bölgeye bir paket lastiği çarpma hissine benzer bir his olacaktır ya da bundan daha hafif bir his olacaktır. Yalnız bayanların en hassas bölgesi olan genital bölgede bu acı biraz daha fazla olabilir.
Eğer kişinin cildi çok hassas ise ya da ağrı eşiği çok düşük ise lazer epilasyon sırasında ağrıyı azaltıcı bazı kremler kullanılmaktadır. Bu sayede daha konforlu bir lazer epilasyon işlemi yapmak mümkündür. Ama genel olarak baktığımızda özellikle hassas bölgelere uygulanan lazer epilasyon iğneli epilasyon ya da ağda gibi yöntemlerine göre çok daha az acı hissi vermektedir. Hatta sürekli gelişme gösteren bir sektör olduğu için günden güne lazer epilasyon cihazları daha da gelişmekte ve  daha az ağrılı uygulama yapabilmektedir.

 

UYGULAMA ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

İşlem yapılmadan 4 hafta öncesinden ağda, cımbız, epilatör, tüy dökücü kremler gibi kıl köklerine etki edebilecek herhangi bir işlem uygulamayın.
Bir ay öncesinden itibaren gün ışığı ve bronzlaşmadan kaçının. 
En uygunu, kişinin kendi ten rengine sahip olduğu zaman işlemi uygulamak.
Eğer kullanılan bir ilaç var ise mutlaka uygulayan uzmana bilgi verin. Özellikle izotretinoin etken maddesi olan ilacı kullanan bir kişi en az 6 ay sonra lazer epilasyon yaptırabilir.
Uygulamadan önce cilde kimyasal peeling veya cildi soyacak krem uygulaması yapılmamış olmasına dikkat edin.
Uygulamadan önce tüy sarartıcı madde uygulamayın.
Herhangi bir kronik ya da cilt hastalığınız varsa mutlaka uzmanı uyarın.
Lazer epilasyon tamamen beyaz tüylere sahip kişilerde, hamilelerde, sedef hastalığı gibi deri hastalıkları olanlarda, bazı önemli yan etkileri bulunan sivilce ilacı gibi ilaçlar kullananlarda, sistemik izotretinoin kullananlarda, kalp pili olanlarda, ayva tüyü olanlarda ve epilepsi hastalarında önerilmiyor. Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmana danışın.
 

Lazer Epilasyon Acı Verir Mi?