Fındıklı Lazer Epilasyon

Fındıklı Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonda en etkili sonuçları alexandrite ve nd; yag sistemli lazer cihazları ile almaktayız.  Alexandrite ve Nd;yag sistemli cihazlar, lazer ışınlarının nanometre olarak adlandırılan dalga boylarına göre yapılmıştır. Bu lazerlerin etkileri oldukça başarılıdır.

Alexandrite Lazer Epilasyon:

755 nanometre dalga boyunda lazerlerdir. Bu lazer sisteminin diğerlerinden en önemli farkı cilde aldığı mesafenin en az olmasıdır. Bu mesafe kıl köküne ulaşmaya yeterlidir. Diğer özelliği ise kılın yapısında bulunan ve kıla rengini veren melanin ismindeki boya maddesi tarafından en etkili lazer olmasıdır. Bu özellik, derin yerleşimli kıllarda örneğin; bacak, sırt, kol, göğüs, kol altı, genital gibi bölgelerde etkinliği yüksektir. Ağrısının az olması, hızlı ve pratik uygulanabilme özelliği, seanstan sonra hemen kılların alandan temizlenmesi alexandrite lazerin önemli avantajlarıdır. Vücut bölgelerinde ortalama 6 seans, yüz bölgesinde ortalama 10 seansta oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Nd; Yag Lazer Epilasyon:

1064 nanometre dalga boyunda lazerdir. Nd;yag  lazer tipi genellikle ince kıl olan bölgelerde ve koyu tenli kişilerde tercih edilmektedir. Biraz ağrılı lazerdir ancak çok etkilidir. Diğer cilt tiplerinde de güvenle kullanımı da söz konusudur.

Lazer Epilasyon; Doğru vakalarda, doğru dozajla kullanılan lazer cihazları ile son derece güvenilir ve en etkili sonuçlara görülmüştür. FDA onaylı lazer cihazları ABD’den İngiltere’ye, Hollanda’dan Avustralya’ya kadar, çeşitli gelişmiş ülkelerde kullanılmaktadır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışığı, seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşıp 1 saniye süreyle büyük bir ısı oluşturur.  Çevre dokuya hiçbir zarar vermeden sadece kökün kendisini, besleyici damarlarını ve yeniden çıkmak üzere bekleyen, üreme özelliğine sahip çekirdek hücrelerini tahrip eder.  Böylece, birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama bölgesi tüylerden arındırılmış olur.

Öncelikle, etkisi (sonucu) açısından, başka bir yöntemle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğu, tüm dünyada milyonlara varan sayıda uygulama ile kanıtlanmıştır.  Çok kısa sürede, büyük alanlarda çalışma yapılabilir.  Örneğin, dudak üstü 2-3 dakika, her iki koltuk altı 10-15 dakikada temizlenir.  Hiçbir özel bakım gerektirmez.  Önce veya sonra banyo, makyaj, parfüm vs. uygulanabilir.

Vücudumuzdaki kılların, doğum,  gelişme ve ölüm gibi yaşam evreleri vardır ve tümü farklı evrelerde bulunur.  Kılın lazere en duyarlı olduğu evreyi bulabilmek için, lazer uygulamasının belli aralıklarla tekrarlanması gereklidir.  Seans sayısı kişiye ve aynı kişide çeşitli bölgelere özel olmakla birlikte ortalama 5-6 seans sorunu kökünden çözümlemeye yeterli olur. Seans araları yüz bölgesinde 4 hafta, vücut bölgelerinde 8 haftaya kadar uzayabilir.

Sonuç olarak, lazer epilasyon bu alanda uzman bir hekim tarafından ya da onun gözetiminde uygulanması durumunda herhangi bir problem yaşanmadan uygulanan, etkin ve kalıcı bir tedavi şeklidir. Ayrıca kişiye sosyal yaşantıda hijyen ve konfor sağlayan bir yöntemdir.

 

Fındıklı Lazer Epilasyon